[[FotoArtNew? &fotka=`/assets/images/blog/2015/oaza.jpg` &alt=`zieleń,ekologia` &title=`Zielona oaza, 365 dni w roku (czyli jak zaprzyjaźnić się z roślinami we wnętrzu)` &w=`624` &f=`png` &zast=`14

Zielona oaza, 365 dni w roku (czyli jak zaprzyjaźnić się z roślinami we wnętrzu)

Chcemy żyć w miastach, korzystać z ich dobrodziejstw kulturalnych, socjalnych i edukacyjnych. Kiedy mamy dość zanieczyszczonego powietrza i wszechobecnej szarości wzdychamy za wsią. Często jednak już po paru dniach znów wzdychamy za wygodnym miastem.

Stworzenie harmonii pomiędzy betonem i naturą to powolny proces ewolucyjny.

Pracują nad tym niektórzy politycy, architekci i urbaniści. Miejscy aktywiści zakładają wspólne grządki i udostępniają przestrzenie dla mieszczuchów stęsknionych za ogrodami. Staramy się zazielenić miasta.

Architekci zainspirowani pracami botanika, Patrica Blanca, twórcy wertykalnych ogrodów, projektują osiedla ogrody i sadzą małe lasy na tarasach nowych budynków. Przywiązujemy coraz większą wagę do tworzenia zharmonizowanej z naturą przestrzeni miejskiej. Wielu projektantów postanowiło przełożyć jego autorski projekt na mniejszą skalę. Pojawiły się więc firmy oferujące zmniejszone, wertykalne ogrody do powieszenia na ścianie. W Polsce zajęła się tym Halina Kamińska, architektka która stworzyła Florabo ramę do wnętrz z praktycznie bezobsługowym systemem nawadniającym rośliny.

Zielona terapia Claude'a Moneta.

Tęsknimy za zielenią. Kiedy jednak zabieramy się za aranżowanie przestrzeni w mieszkaniach i firmach, rośliny najczęściej są gdzieś na końcu listy priorytetów, a to sprawia, że ich obecność we wnętrzach jest raczej przypadkowa. Szkoda.

Audrey Hepburn powiedziała kiedyś, że posadzić ogród to jak wierzyć w jutro. Z kolei Claude Monet twierdził, że jego największym i najlepszym dziełem jest jego ogród. Pracowanie z roślinami jest ogromnie satysfakcjonujące, działa terapeutycznie. Wiemy to od dawna, ale zdaje się, że wciąż nie doceniamy tego wystarczająco.

Dziś jest to świetny sposób za zrzucenie z siebie ładunku elektromagnetycznego, którym nasiąkamy przebywając w otoczeniu komputerów i innych sprzętów. Podłączając się do ziemi, w pewnym sensie odłączamy się od technologii i wracamy do natury. Taki rytuał warto wypracować i pielęgnować. To nie tylko rodzaj energetycznej higieny, ale też i inwestycja. Możemy bowiem zdecydować się na hodowanie roślin, które będą nie tylko dekoracyjne, ale także użyteczne.

Jeżeli chcemy wynieść swoje codzienne gotowanie na wyższy poziom potrzebna będzie spora skrzynka na zioła. Przez cały rok pięknie rośnie u nas szałwia, rozmaryn i oregano. Warto mieć też żyworodkę i aloes. Ich raczej nie wykorzystamy w codziennym gotowaniu, mogą jednak pomóc w razie chorób i urazów skóry.

Rośliny dla zapracowanych

Jeżeli chcemy korzystać z oczyszczających i relaksujących właściwości roślin, ale nie chcemy spędzać zbyt wiele czasu dbając o nie, warto wybrać te łatwe w utrzymaniu. Pięknie wygląda i naprawdę dobrze rośnie zielistka, popularna tutaj roślina o długich biało-zielonych listkach, pochodząca z RPA. Jest zupełnie niewymagająca, wystarczy podlewać ją raz na 4, 5 dni. Sanseweira może wytrzymać bez podlewania nawet 3 tygodnie. Warto jednak zajrzeć do niej raz na 7 dni. W mieszkaniach naszych babć często pojawiały się też przeróżne palmy i filodendron te rośliny są raczej uniwersalne i dobrze znoszą nasze polskie sezony grzewcze. Znawcy Feng Shui polecają rośliny o okrągłych listkach jak figowiec sprężysty, którego nazywamy najczęściej po prostu fikusem. Świetny jest też grubosz, znany jako drzewko szczęścia.

I dla ambitnych

Ambitni esteci mogą zdecydować się na porzucenie klasycznych doniczek i swoje rośliny hodować na specjalnych podwieszeniach. Wyglądają wtedy jak wyjątkowe dzieła sztuki. Wymaga to nieco więcej przygotowań. Z ziemi trzeba stworzyć kulę i zabezpieczyć ją mchem. To ważne by zawsze była odpowiednio nawilżona, nie zaczęła się obsypywać. Często używa się do tego eleganckich storczyków, ale w zasadzie każdy kwiat cebulkowy da sobie radę w tej niecodziennej konstrukcji.

Z sukulentów można tworzyć mini terraria, lub skalne ogródki, które potem będą wymagały tylko minimalnej uwagi. To mogą być ogromnie wdzięczne rośliny, potrzebują jednak znaleźć się w dobrym towarzystwie. Mnóstwo ciekawych informacji można zdobyć po prostu w sklepach ogrodniczych. Możliwości są nieskończone, a inspiracji nie brakuje w internecie.

W Warszawie, zieloną stronę miasta promuje organizacja Kwiatki Bratki, która zajmuje się ogrodnictwem i rolnictwem miejskim. Partyzancko sadzą kwiaty i sieją trawy, pielęgnują rośliny niczyje i organizują warsztaty. Można się od nich nauczyć wiele o roślinach i ich pielęgnacji, a także skorzystać z ich umiejętności żeby stworzyć zupełnie wyjątkowy, domowy ogród.

[[FotoArtNew? &fotka=`` &alt=`zieleń,ekologia` &title=`Zielona oaza, 365 dni w roku (czyli jak zaprzyjaźnić się z roślinami we wnętrzu)` &w=`624` &f=`png` &zc=`1`&zast=`14 [[FotoArtNew? &fotka=`` &alt=`zieleń,ekologia` &title=`Zielona oaza, 365 dni w roku (czyli jak zaprzyjaźnić się z roślinami we wnętrzu)` &w=`624` &f=`png` &zc=`1`&zast=`14 [[FotoArtNew? &fotka=`` &alt=`zieleń,ekologia` &title=`Zielona oaza, 365 dni w roku (czyli jak zaprzyjaźnić się z roślinami we wnętrzu)` &w=`624`` &f=`png` &zc=`1`&zast=`14 [[FotoArtNew? &fotka=`` &alt=`zieleń,ekologia` &title=`Zielona oaza, 365 dni w roku (czyli jak zaprzyjaźnić się z roślinami we wnętrzu)` &w=`624` &f=`png` &zc=`1`&zast=`14 [[FotoArtNew? &fotka=`` &alt=`zieleń,ekologia` &title=`Zielona oaza, 365 dni w roku (czyli jak zaprzyjaźnić się z roślinami we wnętrzu)` &w=`624` &f=`png` &zc=`1`&zast=`14 [[FotoArtNew? &fotka=`` &alt=`zieleń,ekologia` &title=`Zielona oaza, 365 dni w roku (czyli jak zaprzyjaźnić się z roślinami we wnętrzu)` &w=`624` &f=`png` &zc=`1`&zast=`14 [[FotoArtNew? &fotka=`` &alt=`zieleń,ekologia` &title=`Zielona oaza, 365 dni w roku (czyli jak zaprzyjaźnić się z roślinami we wnętrzu)` &w=`624` &f=`png` &zc=`1`&zast=`14 [[FotoArtNew? &fotka=`` &alt=`zieleń,ekologia` &title=`Zielona oaza, 365 dni w roku (czyli jak zaprzyjaźnić się z roślinami we wnętrzu)` &w=`624` &f=`png` &zc=`1`&zast=`14 [[FotoArtNew? &fotka=`` &alt=`zieleń,ekologia` &title=`Zielona oaza, 365 dni w roku (czyli jak zaprzyjaźnić się z roślinami we wnętrzu)` &w=`624` &f=`png` &zc=`1`&zast=`14
Powrót na górę strony
Strona Dilmah.pl korzysta z cookies. Zobacz szczegóły. ×